UUS INFO PEAGI
Kohtume aprillis!

Aprill on ülemaailmne maastikuarhitektuuri kuu. EMÜS korraldab igal aastal sel puhul aprillikuu üritustesarja. Eesmärgiks on märgata ise ja aidata ümbritsevatel inimestel näha maastikku ning panna mõtlema, mida igaüks saab selle jätkusuutlikuks arenguks teha.

MAASTIKUARHITEKTUURI KUU 2023


Sel aastal vaatasime meie linnaruumi seoses märksõnaga "aeg" - kuidas on meid ümbritsev keskkond muutunud ajas ja milline võiks see olla 10, 50 või 100 aasta pärast? Kes saavad linnaruumi muuta? Mida me ise oma elukeskkonna tuleviku heaks teha saame?

Kuud alustasime installatsiooniga "Võta aega" 1. aprillil. Seadsime üles puhkekohad kolme kohta Tartu kesklinna: Ülejõe parki, Kaubamaja juurde ja Rüütli tänavale. Installatsioon andis võimaluse kõigile meelde tuletada linnaruumis puhkamise, peatumise ja nautimise hetki. Installatsioon oli üleval 24 tundi.


Ürituse galerii siin.

Programm jätkus kahe filmiõhtuga. 12. aprillil linastus Tartu Elektriteatris 2015. aasta film "Sipelgapesa". mis portreteerib Lasnamäe garaažikompleksis käivat vilgast elu. 19. aprillil vaatasime EMÜ peahoone aulas filmi "Trail Baltic", kus saab kaamera vahendusel läbi käia tulevase Rail Balticu teekonna.


19. aprillil kutsusime EMÜ linnakus liikujaid avastama meie linnaku väliruumi võimalusi. Lõime pop-up puhkekoha spordihoone taha murule ja nautisime loengute vahepeal kaunist kevadilma.


Ürituse galerii siin.

29. aprillil korraldasime koostöös Kureeritud Elurikkusega (osa Taru 2024 Kultuuripealinna programmist) istutustalgud Vabaduse puiestikus, et muuta park elurikkamaks. Kaasa lõi umbes 40 tugengit ja linnaelanikku ning istutasime erinevaid salumetsa alustaimsetikku loovaid liike. Täname veelkord meie koostööpartnereid ja toetajaid, tänu kellele üritus toimuda sai: VLND Burger, A. Le Coq, Elise Aed, Hansu Puukool, Räpina Aianduskool, Mahlamaailm, Kureeritud Elurikkus, Tartu 2024, Tartu Tudengipäevad, EMÜ Üliõpilasesindus/Student Union.


Ürituse galerii siin.

Maastikuarhitektuuri kuu võttis traditsiooniliselt kokku EMÜSi sünnipäev, kus vaatasime koos sõprusseltsidega tagasi aprillikuule, möödunud aasta tegemistele ja tegime uusi plaane. EMÜS sai sel aastal juba 24-aastaseks!

Aprillis seadsime ka üles näituse "Pingiprojekt 123", mis annab ülevaate EMÜSi projektist, mille käigus disainime EMÜ linnakusse puhkekohtade loomiseks tänavamööblikomplekti. Näitus toimus Metsamaja ll korrusel.


Oluline osa aprilli programmist oli ka üle Eesti gümnaasiumites meie eriala ja õppekava tutvustavad töötoad. Vaatasime ruumi läbi visandamise ja maketeerimise. Jõusime aprillis Pärnusse, Tallinna, Räpinasse, Paidesse ja mujalegi!

Aprillikuu jookusl toimus traditsiooniline forokonkurss seekord visuaalikonkursi võtmes, kuhu olid oodatud lisaks fotodele ka muud põnevad visuaalid. Selleaastase konkursi pealkiri oli "Aegruum", mis  tõstatas linnaruumi ja aja suhte küsimused. Konkursi ülesanne oli kujutada nende omavahelist kooskõla (või selle puudumist), olgu see mineviku, oleviku või tuleviku kontekstis. Auhinnalised kohad valis žürii, kuhu kuulusid maastikuarhitektid Aljona Galazan ja Anna Wilczyńska ning urbanist Kadri Lind.


I koht ja eripreemia – “Igavene suvi”, Iris Epp Sildnik
Bombay Beach on kurb-naljakas näide, kuidas mingi koha tähendus võib nii kiiresti ajas muutuda: kunagine populaarne suvituslinn jäeti maha pea päevapealt, kui sealse järve vesi muutus suplejatele ohtlikuks.

Žürii kiitis tabavat foto ja autori kommentaari tabavat koosmõju. Foto kompositsioon ning metafooriline ja nostalgiline sisu andsid aimu nii kunagisest hiilgeajast kui kiirest hukust.

I koht – “tulevik.64.xfd“, Agnes Arumetsa
Teie ei tea mis tulevik toob. Äkki saab kesklinna tänavail sõita kanuuga? Liiklus kulgeb mööda taevateid? Meile olulised objektid suletud klaaskastides? Mina ka ei tea.

Žürii sõnul on töö visuaalselt tugev, mõjudes seeriana esitletult komplektsena. Kujutlusvõimet elavdav pilt ja küsimusi esitav alltekst panevad vaatajat ise mõtlema tuleviku linnaruumis toimuva üle.


III koht – “rohepööre“, Agnes Arumetsa
Äkki on rohepöörde tulemuseks üleni roheline maailm ja loodus jõuab meist rohepöördega ette.

Lisaks töö visuaalsele omapärale, kus kohtuvad realistlik arhitektuur ja abstraktselt kujutatud pehme ja voolav loodus, kiitis žürii töö puändikat alternatiiv-vaatenurka rohepöördele ja selle sisulist küsimuse püstitust: kas loodus vajab meid või meie loodust?

Palju õnne võitajtele ja täname spornsoreid, kes panid välja toredad auhinnad: MTÜ Arhitektuurikirjastus, ajakiri MAJA, Saiko, TYPA, Photopoint, EMÜ maastikuarhitektuuri õppetool!



Suur tänu kõigile, kes aitasid maastikuarhitektuuri kuu üritusi ellu viia, nii tublidele emüslastele kui ka meie headele sõpradele-toetajatele!
Loe lisaks

MAASTIKUARHITEKTUURI KUU APRILL 2022


Sel aastal valisime teemaks "Varjatud" ehk siis otsisime nähtusi linnaruumis, mida me iga päev ei märka, või millega kaasneb teatud salapära, näiteks tänavakunst. Ka aprillikuu sündmused oli sellest teemast kantud: toimus tänavakunsti loeng-töötuba, Karlova jäänukite tuur, väljasõit Valgasse, fotokonkurss ning maastikuarhitektuuri kuu võttis kokku EMÜSi 23. sünnipäevapidu!

5. ja 6. aprillil toimunud loeng-töötoa "Illegaalne ja legaalne tänavakunst" viis läbi kunstnik ja tänavakunsti festivali Stencibility eestvedaja Sirla. Töötoa tulemusena ilmus EMÜSi keldiruumi seinale stencil-tehnikas maaling, mis on inspireeritud Peeter Alliku teosest "Kubism". 


Stencil-
tehnikas maaling EMÜSi ruumi seinal.

13. aprillil toimus väljasõit Valgasse, et uurida põnevaid maastikuarhitektuurseid arenguid väikeses piirilinnas. Ekskursioon viis meid Valga uuelt peaväljakult mööda huvitavamatest arhitektuursetest objektidest. Teejuhtideks olid Valga vallaarhitekt Jiri Tintera ja haljastusspetsialist Pille Zimmer. 


Maastikuarhitektuuri tudengid ekskursioonil Valgas. 

19. aprillil käisime  Tartu Ülikooli ajaloohuvilise geograafi Taavi Pae juhtimisel Karlovas uurimas linnalisi jäänukeid: otsisime elemente, mis on kaotanud oma funktsiooni või siis leidnud hoopis muul moel kasutust. Peatusime tuntud kultusobjektide juures ning vaatlesime linnaosale iseloomulikke arhitektuurilisi elemente. Tuur andis võimaluse näha kodulinna natuketeise nurga alt, kui igapäevaseid käike tehes.


EMÜSlased ja sõbrad Karlovat avastamas. 

Aprillikuu jooksul kogusime läbi fotokonkursi jäädvustusi üllatuslikest momentidest linnaruumis. Konkurss "Varjatud" kutsus otsima linnas midagi salapärast, varjatut või midagi sellist, mida me iga päev mööda kõndides ei märka. Selleaastase fotokonkursi esikoha saavutas Erik Vink fotoga "ÜLe jõe", mis žürii hinnangul paistis silma meisterliku kompositsiooniga ning millele oli tabatud huvitav hetk. Rohkem fotokonkursi kohta saad lugeda siit.   


EMÜSi fotokonkursi võidutöö "Üle jõe", Erik Vink

Tegusa sünnipäevakuu võttis kokku 3. mail toimunud sünnipäevapidu. Kokku tulid vanad ja uued EMÜSlased, õppejõud, maastikuarhitektuuri tudengid ning sõbrad teistest EMÜ seltsidest. 23. sünnipäev sain väärikalt tähistatud ning läheme uue hooga uude aastasse! 

Täname kõiki ürituste korraldajaid, osalejaid, külalisi ja toetajaid, kohtumiseni!

Loe lisaks

Lecture: Planning Urban Mobility

In this lecture, current mobility planning trends, hot urban topics like Süku and temporary bike lanes as well the evolving role of landscape architects in urban mobility planning will be explored together with mobility expert Aksel Part.

Contemporary mobility planning theories and practical experience from cities around the world highlight the need for a more nuanced and interdisciplinary approach to urban mobility planning than traditionally has been the case. More specifically, the competencies of landscape architects, urban designers and communications experts are becoming increasingly relevant next to more data driven mobility experts and traffic engineers. To this end, this lecture will offer a brief introduction to current mobility planning trends with the focus on defining the specific gaps open to landscape architects and urban designers.

Aside from this focus, the lecture aims to offer something for everyone, be it basic tenets of mobility planning, complex theoretical approaches or case studies of latest mobility trends. Among the latter, best practices of bicycle infrastructure, circulation plans, 30 km/h speed limits, 15 minute cities and multimodal mobility solutions will be discussed.

The lecture will be held in English. We will meet in Big Blue Button platform. Link to the lecture: https://videosild.emu.ee/b/kaj-aj4-4yc?fbclid=IwAR1XeFokX_HorRAef9_d3WkAf21cwG2FLJYtx9h86NW86lrhkXRZXSzknO
k
Loe lisaks

Fotokonkurss "LUMOS"

Sel aastal on fotokonkurss pühendatud valgusele. Ülesandeks on jäädvustada valgusemängu linnaruumis. Fotodelt ootame loomingulisi vaatenurki või erilisi hetki ja vaateid, mida linna tehislik või looduslik valgustus meile pakub. Laske loomingul lennata!

ESITAMINE
Osaleja saab konkursile esitada kuni 3 fotot.
Fotod esitada aadressile ragne@emys.ee 22. aprilli keskööks.
Iga foto edastamisel tuleb märkida foto pealkiri, võistleja kontaktandmed (ees- ja perekonnanimi, e-post), foto jäädvustamise koht või toimunud sündmus ja kuupäev.
Fotodele võib soovi korral lisada ka selgitava teksti.

NÕUDED
Esitatud foto peab olema hea kvaliteediga (resolutsioon soovitavalt 300ppi, foto pikem külg mitte vähem kui 2000 pixlit). Foto ei tohi olla ümbritsetud paspartuu ega raamiga. Lubatud on arvutitöötlus hea maitse piires. EMÜS jätab endale õiguse nõuetele mitte vastavad fotod konkursilt välja jätta.
Foto ei pea olema tehtud viimase aasta jooksul ning võib ületada Eesti piire (oluline märkida aeg ja koht).
Fotode esitamisel kinnitab osaleja, et on tutvunud konkursi tingimustega ja nendega nõustunud. Pildi saatja garanteerib ja vastutab, et kõik pildi autoriõigused kuuluvad talle. Korraldajatel on õigus kasutada võistlusel osalevaid töid tasuta koos autori nimega.

FOTODE ESITAMISE TÄHTAEG 22. aprilli kesköö
Fotode avalik hääletamine toimub läbi kodulehe emys.ee ajavahemikul 23 - 29 aprill.
Hääletus on anonüümne. Lisaks avalikkusele, valib parima foto ka oma ala ekspertidest kokku kutsutud žürii.
Võitjad kuulutatakse välja 30. aprillil Seltsi kodulehel.
Võidutööde auhinnad teeme jooksvalt teatavaks ürituse all.

Fotokonkurssi toetavad:

Loe lisaks

Fototöötluse aktsioon

Kas sa oled märganud avalikus ruumis kohti, mis saaksid palju paremini lahendatud olla või oleksid lihtsalt välimuselt esteetilisemad? Saada meile pilt enda välja pakutavast lahendusest ja võid võita ägeda auhinna!
Üha enam räägitakse ühiskonnas igapäevastest probleemidest, mis elanikke kimbutavad. Näiteks liiga kitsad või puuduvad kõnniteed ja jalgrattarajad, koristamata lumi, autokesksus tänavapildis, halb tänavamööbel ning puuduv haljastus ja valgustus. Linnaruumi osas on Eestis kätte jõudnud justkui valgustusaeg - kõigest eelnevast räägitakse palju ja igal pool. Aeg on aga reaalseteks muutusteks! Ja kes teab - võibolla oled just päriselt Sina muutuse algatajaks.

KUIDAS OSALEDA?
Vali välja üks koht Tartus (või ka mujal) mida muudad fototöötluse abil paremaks. Saada pilt aadressile juhatus@emys.ee. Lisa juurde enda kontaktandmed (ees- ja perekonnanimi, e-post). Võid lisada ka väikse selgituse.

NÕUDED
Kasutada on lubatud kõiki fototöötluse programme. Lisa kindlasti enda lahenduse juurde olemasolev foto praegusest olukorrast. Võid osaleda ka mitme tööga!

FOTODE ESITAMISE TÄHTAEG 22. aprilli kesköö. Võitja kuulutame välja EMÜSi Facebooki lehel.

NB! Töid jagame koos autori nimega enda Facebooki ja Instagrami lehel, et avalikkust veelgi teadlikumaks muuta!
Kõigi osalejate vahel loositakse välja vägev auhind, mille kohta teeme siia ürituse alla eraldi postituse!


Fototöötluse aktsiooni toetavad:

Loe lisaks

Veebiseminar "Tehnogeensed maastikud"

Meie selleaastase maastikuarhitektuuri kuu teemal "Tühjus" soovime juhtida inimeste tähelepanu aladele, mis esialgu paistavad tühja ja vähe tähtsana, kuid peidavad endas erinevaid looduslikke ja sotsiaalseid protsesse.

Seminari teemad:
▪️Friedrich Kuhlmann (GER): Postsovetlikud maastikud ja kuidas me neid tänapäeval tajume
▪️ Jekaterina Balicka (LV): Linna tühermaad
▪️Simon Bell (GB): Tehnogeensed maastikud 

Veebinar toimub BigBlueButtoni keskkonnas, 23.aprillil kell18.00. Rohkem infot facebookis.
Üritus toimub inglise keeles.
Loe lisaks

Postkaardid "Teine Tartu"

Aprillikuu siseselt  teevad emüslased postkaarte. Eesmärgiks on teha fotod kohtadest, millele hiljem saab lisada inimesi, loomi või muidu ebaharilike asju, piiriks on ainult kujutlusvõime. Mõte on näidata inimestele hetkel tühjana
seisvate kohtade funktsioone, tuleviku potentsiaale või utoopiaid.

Näide internetiavarustest: näitab,
et tänu viirusepuhangule on ka Emajõgi lõpuks puhas, toonud isegi delfiinid siia. (K.Grigorjev)


Loe lisaks

Fotokonkurss "Tühjus"

Sel aastal oleme valinud teemadeks „Tühjus“, millega soovime juhtida inimeste tähelepanu aladele, mis esialgu paistavad tühja ja vähe tähtsana, kuid peidavad endas erinevaid looduslikke ja sotsiaalseid protsesse.

Konkursi eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu tühjale ruumile* meie ümber. Seeläbi mõistame, millist maastikuarhitektuurilist potentsiaali kannab endas tühi keskkond.
Kuna konkursi teema oli olemas juba enne seda kui tänavad inimestest tühjaks jäid, siis kutsume osalisi eelkõige lähenema teemale loovalt, sh potentsiaalseid huvitavaid paiku, mis võiks olla parema ruumikasutusega.

*ruum, mitte ainult ruum kui tuba, vaid ka keskkond milles viibime.

ESITAMINE

Konkursile saab iga esitada kuni 3 fotot. Fotod võivad jutustada lugu, kuid võib saata ka ühekaupa.
Fotod esitada aadressile ragne@emys.ee
Iga foto edastamisel tuleb märkida foto pealkiri, võistleja kontaktandmed (ees- ja perekonnanimi, e-post), foto jäädvustamise koht või toimunud sündmus ja kuupäev. Kuna tegemist on väga abstraktse teemaga, siis on väga soovituslik fotole lisada selgitav tekst, miks just see foto sümboliseerib Sinu jaoks tühjust.

NÕUDED

Esitatud foto peab olema hea kvaliteediga (resolutsioon soovitavalt 300ppi, foto pikem külg mitte vähem kui 2000 pixlit). Foto ei tohi olla ümbritsetud paspartuu ega raamiga. Lubatud on arvutitöötlus hea maitse piires. EMÜS jätab endale õiguse nõuetele mitte vastavad fotod konkursilt välja jätta.
Foto ei pea olema tehtud viimase aasta jooksul ning võib ületada Eesti piire (oluline märkida aeg ja koht) .

Fotode esitamisel kinnitab osaleja, et on tutvunud konkursi tingimustega ja nendega nõustunud. Pildi saatja garanteerib ja vastutab, et kõik pildi autoriõigused kuuluvad talle. Korraldajatel on õigus kasutada võistlusel osalevaid töid tasuta koos autori nimega.

FOTODE ESITAMISE TÄHTAEG 14. APRILLI SÜDAÖÖ. 

Fotode avalik hääletamine toimub läbi kodulehe emys.ee 16. aprillist kuni 26. aprilli südaööni. Hääletus on anonüümne. Lisaks avalikkusele, valib parima foto ka oma ala ekspertidest kokku kutsutud žürii.
 Võitjad kuulutatakse välja 30. aprillil Seltsi kodulehel.

AUHINNAD
Publiku lemmik: 3 joogatundi Lee Johanna Sauliga
Žürii lemmik: Valete Ökokauba 30€ väärtuses kinkekaart


Fotokonkursi toetavad:




Loe lisaks

APRILL 2019

Selle aasta teemaks on “Pilk üles!"
Eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu atmosfääris olevale kasutamata (õhu)ruumile, milles on maastikuarhitektuuriline potentsiaal.


Loe lisaks

Fotokonkurss “pilk üles"


Algab fotokonkurss “Pilk üles!” 

Konkursi eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu atmosfääris olevale kasutamata (õhu)ruumile, jäädvustama ruumi meie pea kohal - tavapärasemast vaateväljast kõrgemal. Et mõista õhuruumis olevat või mitte olevat maastikuarhitektuurilist potentsiaali.

MIDA PILDISTADA? 
Fotokonkurssile ootame pilte vaadetest alt üles, hoonete katuste pealsest õhuruumist, hämmastavatest vaadetest, pilvedest. Mida loovam mõte, seda uhkem!

PILTIDE ESITAMINE
Konkursile saab iga esitada kuni 4 fotot. Fotod ei pea omavahel haakuma ja neid võib saata ühekaupa.
Pilt esitada aadressile ragne@emys.ee.
Iga foto edastamisel tuleb märkida foto pealkiri, võistleja kontaktandmed (ees- ja perekonnanimi, e-post), foto jäädvustamise koht või toimunud sündmus ja kuupäev.

Esitatud foto peab olema hea kvaliteediga (resolutsioon soovitavalt 300 ppi, foto pikim külg mitte vähem kui 2000 pixlit). Foto ei tohi olla ümbritsetud paspartuu ega raamiga. Lubatud arvutitöötlus hea maitse piires. EMÜS jätab endale õiguse nõuetele mitte vastavad fotod konkursilt välja jätta.

Fotode esitamisel kinnitab osaleja, et on tutvunud konkursi tingimustega ja nendega nõustunud. Pildi saatja garanteerib ja vastutab, et kõik pildi autoriõigused kuuluvad talle. Korraldajatel on õigus kasutada võistlusel osalevaid töid tasuta koos autori nimega. 

FOTODE ESITAMISE TÄHTAEG 17. APRILL kell 23:59

Fotode avalik hääletamine toimub google keskkonnas 19. aprillist kuni 28. aprilli südaööni ja avalikul näitusel 26. aprillil Tartu linnas. Hääletus on anonüümne.
 Võitjad kuulutatakse välja 30. aprillil meie kodulehel emys.ee 

AUHINNAD 

I koht: Langevarjuhüpe kingitus.ee- st ja foto eksponeerimine restoran Kremplis.
II koht: 30 eurone Snitty kinkekaart.
III koht: 25 eurone Minimeltsi kinkekaart

FB üritus

Fotokonkursi toetavad:



Loe lisaks

Vilistlaste kokkutulek + 20. sünnipäev

EMÜS tähistab 20.aprillil oma 20. sünnipäeva!

Meil on suur au kutsuda kokku sellele suurejoonelisele sündmusele kõik vilistlased, liikmed ja EMÜSiga seotud isikud, kes on aastate jooksul panustanud maastikuarhitektuuri tudengite liikumisse. EMÜSi liikmete ja vilistlaste nimekiri on leitav siit.
 
Vilistlaste kokkutulek annab võimaluse:
* veidi ajas tagasi rännata;
* kohtuda inimestega, keda pole ammu kohanud;
* meenutada, mis tudengiajal tehtud sai;
* arutada maastikuarhitektuuri üle;
* tänada aktiviste, kes panustavad EMÜSi arengusse.


Päevakava
11.30 kogunemine
12.00 avasõna
12.15 tagasivaade: "Kus kõik alguse sai?"
13.00 lõunasöök
13.40 erialane töötuba- Paneme end proovile!
15.30 " Elav raamatukogu"
17.00 avatud mikrofon
17.30 lõpetamine


Päevajuhtideks on Mart Oja ja Sten Juur.  

Toimumiskoht Kreutzwaldi 1a, Eesti Maaülikooli peahoone taga olev haljasala. Üritus toimub iga ilma korral.

Õhtuprogramm
Kell 20:00 on oodatud kõik ühisistumisele ja EMÜSi sünnipäevapeole meie hubasesse ruumi, Kreutzwaldi 56/3, keldri korrusele.
Kavas on kuulata parimaid (EMÜSi) artiste, süüa sünnipäevatorti ja jagada lugusid ning muljeid.


Päevasel üritusel osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine ja osalustasu  (5 eurot) maksmine siin, et oskaksime arvestada toitlustusega ja töötubade ettevalmistusega.
Teie osalemine on kinnitatud pärast osalustasu maksmist. Osalustasu ootame hiljemalt 10. aprilliks järgnevale kontole:
Saaja: Alice Närep
Konto nr: EE502200221067172718, Swedbank AS
Selgitus: Vilistlaste kokkutulek + osaleja nimi


Palume osalejatel võimalusel jagada meiega lugusid ja fotomeenutusi, mis aitaksid meil täiendada EMÜSi ajalugu. Kõiki lugusid ja fotosid jagame teiega kokkutulekul.
Võite meile alati kirjutada juhatus@emys.ee.

Facebooki üritus on leitav siit!

Loe lisaks

KAtusematk Tartul


24. aprillil külastab EMÜS koos 20 noorega Tartu kõrgemaid katuseid.

Tartu Toomkirikutorni vaateplatvorm

Tartu Toomkikik on üks suurimaid ning ainus kahe torniga keskaegne kirik Eestis. Kirikut hakati ehitama 13. sajandil ning seda  täiendati 16. sajandi alguseni. Viimasena valmisid kirikutornid. Liivi sõja ajal kirik purustati ning pole sestsaadik enam kirikuna tegutsenud. Alates 2005. aasta kevadest on tornid huvilistele avatud. Lisaks kaunile vaatele, mis avaneb toomkiriku kahelt vaateplatvormilt Tartule ja selle lähiümbrusele, saavad tornide külastajad tutvuda lähemalt Vana-Liivimaa ühe silmapaistvama tellisgootikaehitisega.

Tartu Tähetorni vaateplatvorm

Tartu tähetorn, omal ajal maailma astronoomia tähtsamaid keskusi, on Eesti teadusajaloo pärl. 2005. aastast kuulub Struve geodeetiline kaar UNESCO maailmapärandi nimekirja. Tähetornis saab lisaks suurepärasele linna vaatele, uudistada  püsinäitust astronoomia ja kosmose uurimisest. 

Plasku vaateplatvorm

Aastal 2013 avatud Plasku vaateplatvormilt on näha nii kesklinn, kust eristuvad Tartu raekoda ja kirikutornid, Emajõe-äärne ala ning Annelinna algus. Lisaks on katusel ka võrdluseks vaated pea sajanditagusest ajast koos olulisemate objektide lühikirjeldusega. Kõrguseks 51,3 meetrit.

Ühiselamu TORN katus

Ühiselamu Kreutzwaldi 52 ehk tudengikeeles Torn valmis 1977. aastal.  Kõrguseks 45,6 meetrit. 

Rattatuuri lõpetab pirukad ja tee EMÜSis. 

Üritusele registreerimine siin  (vaid 20 kohta).

FB üritus




Loe lisaks

19. sünnipäev

25. aprillil tähistasime Seltsi ruumis EMÜSi 19. sünnipäeva.

Nagu meil on juba tavaks saanud, siis ka seekord lisasime peole vürtsi ning tegime teemapeo. Sellekordseks teemaks oli EMÜS under the Sea ehk selga sobis kõik, mis vee all on. 

Viska pilk peale ka peo meeleolukale galeriile (vajuta siia).


Loe lisaks

Installatsioon “AMFITEATER!”

Aprillikuu vältel korraldasid EMÜSI tallinnas õppivad tudengid installatsiooni “ Amfiteater.” Installatsiooni põhieesmärk oli TalTechi tudengitele tutvustada maastikuarhitektuuri ning meie eriala. 





Loe lisaks

Ekskursioon Keila-Joale

Seoses maastikuarhitektuuri kuuga korraldasid EMÜSi Tallinna liikmed 24. aprillil õppereisi Keila-Joale ja Keilasse. Asjatundjatest õnnestus kaasa haarata maastikuarhitekt Ülle Grišakov ja dendroloog Olev Abner. Keila linna rohelust tutvustas meile abilinnapea Timo Suslov.

Hommik Keila-Joa mõisapargis algas mõnusa vihmasajuga ja kriiskava tuulega, millest loomulikult ükski meie looduslembene reisija ennast heidutada ei lasknud. Park oli sellest hoolimata imeilus oaas ning Ülle Grišakov ja Olev Abner moodustasid suurepärase sümbioosi – jalutuskäigul viidi meid kurssi nii pargidisaini, pargi ajaloo kui ka iga haruldase taimega, keda oma teekonnal kohtasime.


Mitu tundi värsket õhku ja rohelist ilu nautides möödus nagu linnutiivul ning oleks tahtnud ju veel jääda, arutleda ja imetleda. Aga ilm läks soojemaks ja kõhud muutusid tühjemaks, seega pidasime kiire lõunapausi kohalikku Keila toidukultuuri nautides ning suundusime edasi kohtuma Timo Susloviga. Kahjuks Keila linnaaednikku meil kaasata ei õnnestunud, kuid ka abilinnapea andis väga mõistliku ülevaate üldisest linna rohealade korraldusest ning jagas meiega telgitaguseid Keila jõepargi rajamisest.

Loe lisaks

Kanuumatk Emajõel

Laupäeval, 21. aprillil käisime Aprillikuu üritusteraames paarikümne noorega Emajõel kanuumatkal.
Ilmaga meil väga ei vedanud, aga ega me papist pole! Vaatamata tugevale tuulele, püsisime kõik kuivad ja tuju oli hea. Kanuutasime kokku ligi 20 km. Alustasime Kärevere silla ning lõpetasime Tartu Sõudeklubi juures. Teepeal tegime
kaks pausi, kus EMÜ maastikuarhitektuuri doktorant Himansu Mishra rääkis Emajõest - kuidas reovesi mõjutab kallasradasid ning kuidas vesi kujundab ümbritsevat maastikku. Peale matka suundusime edasi Emajõe Aeda, kus grillisime ja muljetasime kogemusest.


Rohkem pilte /galerii/aprill-2018-kanuumatk 
Loe lisaks

Tartu Veepuhastusjaam

11. aprillil külastas EMÜS Tartu Veevärk ASi. Meid võttis vastu ja haris vee puhastuse teemal Hillat Toomiste.

Nägime oma silmaga, millise teekonna läbib vesi veepuhastusjaamas. Kusjuures vesi viibib veepuastusjaamas kuni poolteist päeva enne kui see lastakse tagasi ringlusesse.



Loe lisaks

Gen Mandre loeng säästlikest vihmaveesüsteemidest

Tänapäeva linnastunud ühiskonnas on suureks probleemiks suured kõvakattega alad, mis ei lase vett läbi. Sademed juhitakse üldjuhul otse kanalisatsiooni ning suurte vihmade ajal on sagedased nähtused lokaalsed üleujutused ning linnakeskkonna äravoolusüsteemid vaevlevad ülekoormuse all.
Mis saaks teha olukorra parandamiseks?

Gen Mandre käis kahel korral huvilistele rääkimas säästlikest vihmaveesüsteemidest. Loengud toimusid 5. aprillil Tartus EMÜSi ruumis ja 12. aprillil Tallinnas TTÜs.

Gen Mandre on firma 4people maastikuarhitekt. Tema suurimaks huviks ja sooviks on säästlikkuse populariseerimine ehituses ja maastikuarhitektuuris. Peale aktiivse säästlike sademevee süsteemide propageerimise on Mandre olnud Eesti Maaülikoolis toimunud Baltikumi säästlike sademevee tehnoloogiate kohandamise uurimustöös projekti koordinaator ning tegelenud muudegi sarnaste probleemidega.

Tartus jätkus arutelu veel inglisekeeles edasi, kui Eestit külastavad ERASMUSE tudengid rääkisid oma riigi veeprobleemidest. Juttu oli Jaapanist, Tšehhist ja Iraanist.

Oli tore näha, et mõlemal korral oli ruum täis huvitatud inimesi, kellele läheb korda parema ja säästlikuma tuleviku loomine. Aitäh!



Loe lisaks

APRILL 2018

Aprill on täiemühunaga käimas ning seega alustame ka oma Maastikuarhitektuurikuu ürituste sarjaga. See aasta on eriline, kuna tegeleme nii Tartus kui ka Tallinnas. APRILL 2018 pühendame veele ning veega seotud probleemide märkamisele. Üritusi on igale maitsele, alustades loengutest Tartus ja Tallinas - säästlikest vihmaveesüsteemidest, lõpetades ekskursioonidega veepuhastusjaama, Keila-Joale ning kanuumatkaga Emajõele. Muidugi ei jää pidamata ka EMÜSi 19. sünnipäev.
Loe lisaks

Aprill 2017 ajakava

15 erinevat mängulist õueruumi tähistatakse mängu jaoks loodud Maastikumängu kleepsudega. Mängija ülesanne on leida need paigad ja jäädvustada tõendeid mängust lisades foto sotsiaalmeediasse #hernesgo hashtagiga või saates juhatus@emys.ee.

31.03 – 14.00
- Kiikede installatsiooni ehituse töötuba
Asukoht: EMÜSi ruumid
Paigutame väliruumi kiikede ehitamise töötoas valminud EMÜSi ja Aprilli logodega kiiged koos lähedusse paigutatud sõnumitesiltidega mängulisuse märkamiseks.

11.04
- Fotovõistluse „HernesGO“ fotode saatmise tähtaeg

13.04 – 14.00
- Kiikede installatsiooni püstitamine
Tekitatud mängulises ruumis saab korraks aja maha võtta, silmitseda ümbritsevat ning ajutiselt installeeritud kiikede abil kogeda, näha ja kasutada linnaruumi tavapärasest teisiti.

19.04 – 21.00
Rattatuur „Valgusmäng ratastel“
Alguspunkt: Raekoja plats
Rattatuur kätkeb endas maastikumängulisi elemente. Tuuri käigus läbitakse hämaratel õhtutundidel mängulise iseloomuga maastikke Tartu linnaruumis, mis jäävad sageli inimeste argistest trajektooridest kõrvale. Eesmärk on tutvustada nende paikade ajalugu ja igapäevase kasutusega seotud väljakutseid või dilemmasid. Rataste külge paigaldatud valgustid pakuvad pimedas pilkupüüdvat valgusmängu.

20.04 – 14.00
Fotovõistluse „HernesGO“ fotode näitus
Asukoht: Emajõe kallas, Raekoja platsi vastas

27.04 – 15.00
Fotovõistluse „HernesGO“ fotode näitus
Piknik „Mäng õues!“
Asukoht: Atlantise muruplats
Piknik „Mäng õues!“ eesmärgiks on ka 2017. aasta piknikuhooaja avamine. Lisaks annab see võimaluse sellel päeval rahulikult grillida, kuulata muusikat, keha kinnitada ning sõpradega murumänge mängides vabas õhtus aega veeta. Pikniku alal on ka fotonäitus „MaastikuMÄNG“.


*sinisega kirjutatud üritustel klikkides avaneb facebooki event


Aprillikuu FB leht 





Loe lisaks

Piknik "Mäng õues" ja EMYSI SYNKAR X ENTERCELLAR



27. aprillil toimus Piknik "Mäng õues" ning õhtutundidel juba EMÜSi sünnipäev ning ENTERCELLAR! 

Päeval sõime kõhud korralikult täis, lükkasime kiigel hoogu, mängisime maastikumänge ja hindasime HernesGO fotovõistluse pilte. Kõik aprillikuu sündmused said kokkuvõtetud ja autasustatud said kõik 3 auhinnalist kohta fotovõistlusel ning vingeim ratas Rattatuur "Valgusmäng ratastel".

Fotovõistlus HernesGO auhinnalised kohad:
I koht: Kaja Veddel fotoga "Piisad" - ESCAPE TARTU 45€ kinkekaart

II koht: Triinu Lepa fotoga "Peegeldamismäng" - Photopoint - 100 tasuta pildi print

III koht: Kertu Kruus "Valgustäpikeste mäng" -  Photopoint - 100 tasuta pildi print


Rattatuur "Valgusmäng ratastel" vingeim ratas:
Nils Austa - õlilambiga ratas - EMÜSi kott, grillihooaja ning istutamishooaja stardipakett - vahukommid, vardad ja erinevad taime seemned

Õhtul tähistasime EMÜSi 18 sünnipäeva koogiga ning tänasime kõiki, kes Aprillikuu üritusel ja üldsiselt aasta vältel tublid on olnud. 



Rohkem pilte meie GALERIIS
Loe lisaks

Piknik "Mäng õues" juba neljapäeval!


Rahvusvahelise Maastikuarhitektuuri Kuu APRILL 2017 raames toimub Piknik "Mäng õues“ õueaktsioon. Ürituse eesmärgiks on 2017. aasta piknikuhooaja avamine. Üritus annab võimaluse grillida, muusikat kuulata, keha kinnitada ning sõpradega murumänge mängides aega veeta. Pikniku alal on ka "HernesGO“ fotonäitus.

Piknikul toimuv:
-"HernesGO" fotonäitus
- Fotokonkursil osalejate autasutamine
- Grillimine - kasutada on 1 grill
- Tasuta värske salat GrüneFee'lt!
- Mängib mõnus muusika
- Lebotamine
- Maastiku- ja murumängud
- Maastikuarhitektuuri kuu korraldajate tänamine

Maastikuarhitekt või mitte, kõik on oodatud meiega koos piknikut pidama! Tule koos seltskonnaga või ühine meiega :)
FB event

Üritus kuulub Tartu Tudengipäevad: Kevad 2017 kavva. Vaata lähemalt www.studentdays.ee 

Pikniku järelpidu ja EMÜS 18 sünnipäev toimub sama päeva õhtul kell 21.00, keldris!
Kõik on kutsutud!
Peo üritus EMYSI 18 X ENTERCELLAR siin!
Loe lisaks

Rattatuur "Valgusmäng ratastel"

Aeg oli jalgrattad kuuri alt välja võtta & tuulduma viia! Õhtuse rattatuuri käigus läbisime mängulise iseloomuga maastikke Tartu linnaruumis, tutvustasime nende paikade kujunemislugu ja igapäevase kasutusega seotud dilemmasid ning arutleme linna kui mänguruumi võimaluste ja väljakutsete üle. Tuuri lõpetame mõnusa hilisõhtuse pikniku koos kringli, küpsiste ja kuuma teega.

Oli põnev retk, sest meiega ühines ka Kino maastikuarhitektid Karin Bachmann ja Uku Mark Pärtel ning Terje Ong Tajuruumist, kes rääkisid natuke lähemalt meie trajektoorile jäävatest paikadest.

Rattad olid üles tuunitud väga põnevate valguslahendustega!
















Loe lisaks

Rattatuur juba kolmapäeval!


Rattatuur "Valgusmäng ratastel!"

Aeg jalgrattad kuuri alt välja võtta & tuulduma viia!
Rattatuur toimub, 19.04 - kolmapäeval, kell 21.00, algus Raekoja platsilt.

Õhtuse rattatuuri käigus läbime mängulise iseloomuga maastikke Tartu linnaruumis, tutvustame nende paikade kujunemislugu ja igapäevase kasutusega seotud dilemmasid ning arutleme linna kui mänguruumi võimaluste ja väljakutsete üle. Tuuri lõpetame mõnusa hilisõhtuse pikniku ja kuuma teega.

Tuuni oma ratas ägeda valguslahendusega üles, sest parimatele valgusmängulistele ratturitele on auhinnad.

Loe lisaks

Kiikede installatsiooni ehituse töötuba

Reedel, 31.03, meisterdasid tublid ja töökad I kursuse tudengid kiikede installatsiooni ehituse töötoas ilusad rohelised kiigud. Kiikede ehitamisel läksid parimad mõtted stendile. Veidi saagimist, puurimist, lihvimist ja valmis nad olidki! Materjaliks olid täispuidust lauad, nöör ja veidi värvi.

14. märtsil toimub kiikede ülespanek Eesti Maaülikooli linnaku alale.

Mängulist aprillikuud!







Loe lisaks

HernesGO - fotomäng

Sellel aastal kutsume uurima MÄNGU ja mängulisust linnaruumis. Parimaks viisiks seda teha, on võtta osa HernesGO fotomängust!

Mängureeglid on lihtsad: pane tähele mängijaid, mänge ja mängulisust avalikus ruumis enda ümber, jäädvusta see fotona ning saada EMÜSile meilile või postita sotsiaalmeediasse tagiga #HernesGO. Et asja hõlpsamaks teha, tähistasime mängulisi kohti HernesGO kleepsuga, vaata kui palju neid üles leiad!

Fotovõistlusest saab osa võtta 11. aprillini, siis kogume kõik pildid kokku ning paneme näitusele. Võitjate valimine käib läbi rahvahääletuse Facebookis ja välknäitustel linnas.

Hääletuse võitjat ootab aga auhind Escape Tartult, teise ja kolmanda koha saajaid Photopointilt!

Mis muud kui mängima!



Loe lisaks

APRILL 2017 - "MaastikuMÄNG"

2017. aasta maastikuarhitektuuri kuu üldteemaks on „Maastiku mäng“, millega soovime
tähelepanu pöörata meid ümbritseva linnamaastiku mängulisusele. Mängulisus esineb nii inimese poolt loodud ruumides – nt mänguväljakud, rulapargid; kui ka looduslikes protsessides – nt linnaloomade kevadised pulmamängud, lehtede lendlemine, metsistunud võsa müstilistes käikudes ning kõiges vaadeldavas – nt valguse varjude ja värvide mäng. Selle aastase teemavalikuga soovib EMÜS pöörata laiemat tähelepanu meid ümbritsevale (linna)keskkonnale ning ruumikäsitlusele – et märgataks ümbruse erinevaid mängulisi aspekte, nauditaks nende pakutavaid võlusid ning tajutaks üldiselt ümbritseva linnaruumi kujunduse ja ruumikäsitluse olulisust.





Loe lisaks

Piknik "Tule õue!"


  Tule koos maastikuarhitektuuri üliõpilastega avama pikniku- ja murumängude hooaega! 

SEB tagahoovi muruplatsil Tartus, saab 2. mail alates kell 15 grillida, mängida ja ennast korralikult välja puhata. Aktsioon on rattamatka lõpp-punkt ning annab võimaluse peale väsitavat sõitu vabas õhus rahulikult keha kinnitada ning sõpradega murumänge mängides aega veeta. Seame üles ka grilli, kus saab enda kaasa toodud head-paremat küpsetada. 

Tule õue ja võta sõbrad kaasa!

Loe lisaks

Rattatuur (Taga)hoovides



Pühi ratas tolmust puhtaks ning pumpa kummid täis, kuna maastikuarhitektuurikuu raames on toimumas põnev rattatuur! Üheskoos on võimalik avastada erinevaid huvitavaid tagahoove Tartus. Ürituse jooksul läbitakse neist nii rohkem kui vähem tuntuid ning tuuri lõpus jõutakse SEB tagahoovi kesklinnas, kus toimumas "Tule õue!" piknik.

Rattatuur algab 2. mail kell 14.00 Tartu Raekoja platsilt.
Loe lisaks

(Taga)Hoovipidu



Maastikuarhitektide jaoks Aprillikuu tähtsaim pidu kus tehakse kokkuvõtteid toimunud tegevustest, märgitakse ära fotokonkursi parimad tööd, segunevad tudengid ja juba tööpõllu kündjad, tantsitakse hommikuni ja ehk juhtub veel tagahoovile ja volbriööle kohaselt midagi salapärast...

Avatud on baar õlu, siidri ja võlujoogiga. 
Sularaha kaasa!

EMÜSi liikmetele on pidu tasuta, mitteliikmetelt palume sümboolse 1 euro.

Pidu toimub 30. aprillil alates kell 20 EMÜSi ruumis ja selle ümbruses aadressil Fr.R.Kreutzwaldi 56/3, Tartu.
Loe lisaks

Avainstallatsioon "Puhka jalga tagahoovis"


Installatsioon leiab aset 17.04.-19.04.2015 nädalavahetusel Tartu kesklinnas (Raamatukogu, SEB hoone ja Vanemuise vaheline haljasala). 

Installatsioon koosneb varasemates hoovimööbli töötubades valminud pinkidest ning Soome sõprusseltsi Vista RY ühisseminaris valminud graffitiseinast. Installatsiooni raames tekitatakse linnaruumi nö omamoodi tagahoov, mis pakub võimalust kogeda midagi erisugust, näha enda ümber toimuvat alternatiivse pilguga. Tekitatud tagahoovis saab korraks aja maha võtta, nautida käsitööna valminud EMÜS-i pinke ning vaadelda, kogeda ja kasutada olemasolevat ruumi tavapärasest teisiti. Installatsiooniga soovitakse muuhulgas tähelepanu pöörata nii maastikuarhitektuuri erialale kui rõhutada funktsionaalse ja esteetilise linnaruumi olulisust.


PS. Peale nädalavahetust Tartu kesklinnas, saab pinkide ilu ja kasu edaspidi nautida Maaülikooli campuses, kuhu pingid jäävad rõõmsaid tudengeid teenima!



Loe lisaks

Välk-fotonäitused "Salahoov"

Mida annab fotovõistlus maastikuarhitektuuri erialale?
Fotokaamera on maastikuarhitekti üks olulisimaid töövahendeid. Läbi kaamerasilma nähakse keskkonda teistmoodi ning jäädvustatut on võimalik taasesitada. Foto on miski, mis selle autori ja ka suurema publiku jaoks omab sõnumit, sisu, lugu. Midagi, mis õpetab asju teisiti vaatama ning küsima küsimusi „miks?“ „kuidas?“ „kelle jaoks?“. Fotovõistlus annab võimaluse esitada oma nägemust antud teemast laiemale ringile, tekitada arutelu ja mõttevahetusi. Lisaks pannakse proovile osalejate tehnilised oskused fotokaamera käsitlemisel.

Konkursi eesmärk on panna inimesed vaatama ümbritsevat ruumi põhjalikuma pilguga ning leidma sealt oma salapära. Kuna selle aastase aprilli ehk 2015. aasta Rahvusvahelise maastikuarhitektuuri kuu üritusi läbivaks teemaks on seekord „(taga)hoovid“, on ka fotovõistluse teema seotud hoovide temaatikaga ning saanud üldnimetusena oma pealkirjaks „Salahoov“.

Publikul on võimalik fotosid hinnata aprillikuu jooksul toimuvate välknäituste käigus. Enim hääli saanud töö auhinnatakse preemiaga. Lisaks valivad EMÜSi liikmud oma lemmikfoto, mis samuti auhinnatakse preemiaga. Aprillikuu jooksul on ürituse kava kohaselt plaanis fotosid eksponeerida mitmel pool üle Tartu, et tutvustada maastikuarhitektuuri eriala ning tudengite tegevust ka laiemale üldsusele. Samuti on foto selline meedia vorm, mida on lihtne märgata ning ka mõista.

FOTONÄITUSED TOIMUVAD APRILLIKUU JOOKSUL PARALLEELSELT TEISTE APRILLI
ÜRITUSTEGA


Loe lisaks

Maastikuarhitektuuri kuu 2015 - (TAGA)HOOV

2006. aastal kuulutati APRILL Rahvusvahelise Maastikuarhitektide Liidu (IFLA) poolt rahvusvaheliseks maastikuarhitektuuri kuuks. Eestis toimub selle tähistamine ühtekokku juba seitsmendat aastat. „Aprill 2015“ programmi eestvedajaks on MTÜ Eesti Maastikuarhitektuuri Üliõpilaste Selts (EMÜS). Maastikuarhitektuuri tudengite jaoks annab see lisaks aprillikuu tähistamisele võimaluse ka tutvustada oma õpitavat eriala ning näidata millega see tegeleb. Nii nagu varasematel aastatel, toimuvad ka seekord aprillikuu raames seeria erinevaid üritusi, nende hulgas workshopid ja töötoad, fotovõistlus koos pop-up välknäitustega, rattamatk, piknik ning installatsioon avalikus linnaruumis.

2015. aasta aprillikuu üldteemaks on „(taga)hoov“, mis soovib tähelepanu pöörata laiemalt avaliku-poolprivaatse-privaatse ruumi omavahelistele suhtele ning kitsamalt erinevatele linnaruumis olevatele hoovidele. (Taga)hoovid võivad pakkuda inimestele nii esteetilist naudingut, turvatunnet kui salapära, toimida kokkusaamise- ja ajaveetmispaiga, olla läbikäidavad või suletud, õhkuda looduslikkusest või näida sootuks tehislikud. Linnahoove leidub oma olemuselt ja kujunduselt palju erinevaid, alates privaatsetest siseõuedest ja korterelamute vahel olevatest poolavalikest hoovidest, lõpetades avalike „läbikäiguhoovidega“. Sellel aastase teemavalikuga soovib EMÜS pöörata laiemat tähelepanu meid ümbritsevale (linna)keskkonnale ning ruumikäsitlusele – et märgataks hoovide hüvesid, nauditaks nende pakutavaid võlusid ning tajutaks üldiselt ümbritseva linnaruumi kujunduse ja ruumikäsitluse olulisust.




Loe lisaks

EMÜS 15 juubelipidu ja maastikuarhitektuuri kuu lõpupidu

Asukoht:  Genialistide klubi, Lai 37, Tartu

Eesti Maastikuarhitektuuri Üliõpilaste Selts peab oma 15. sünnipäeva! Meenutame vanu aegu ning naudime rõõmsat hetke. Lisaks võtame kokku möödunud maastikuarhitektuuri kuu.
Esinevad EMÜSi legendaarsed Piitlid, lisaks ansamblid Merwis ja Maxtraktor. Igas bändis leidub maastikuarhitekt!
Kõik on oodatud!
Rohkem infot leitav siit
Loe lisaks

Aktsioon "Tule õue"

Asukoht: Supilinn, Emajõe-Kartuli-Marja tn kiigeplats, Sillakonstruktsioon "S-Aed"

Rahvusvahelist Maastikuarhitektuuri Kuud lõpetab sel aastal õueaktsioon Supilinna serval.
See ühendab endas nii volbriõhtu traditsioonid kui ka tõelise piknikuhooaja avamise. Lisaks annab see võimaluse sellel päeval enne õhtuseid tule- ja nõidade üritusi vabas õhus rahulikult keha kinnitada ning sõpradega murumänge mängides aega veeta.
Loe lisaks

Jutu- ja filmiõhtu vol. 2

Teistkordselt kohtume laupäeval (26.04.2014) kell 18.00 taaskord EMÜSi linnapiirilähedastes ruumides aadressil Kreutzwaldi 56/3. Vaatame filmi „Võõras“ ja arutleme Pagulasabi projektijuhi ja poliitikaeksperdi Eero Janson'iga riigipiiride ja sellega seonduvate nähtuste üle.
Loe lisaks

Jutu- ja filmiõhtu vol. 1

Olete väga oodatud selleaaastase maastikuarhitektuuri kuu jutu- ja filmiõhtule.
Kui eelmistel aastatel oleme niisama kuulanud tarkasid ja huvitavaid inimesi ning teisel ajal ägedaid filme vaadanud, siis sellel aastal on need kaks kokku pandud.
Saame kokku, vaatame teemakohaseid filme ja arutleme piiride üle erineva valdkonna inimestega.

Esimene kohtumine toimub juba kolmapäeval (23.04.2014) kell 18.00 EMÜSi linnapiirilähedastes ruumides aadressil Kreutzwaldi 56/3. Vaatame filmi „Anna rohelist“ ("Gimme Green") ning räägime koos semiootik Tiit Remm'iga kultuurilistest piiridest maastikus ning muustki huvitavast..
Loe lisaks

Installatsioon "Minu ruum"

Kust algab ja kus lõpeb isiklik ruum? Millal saame väita, et miski kuulub meile? Tihti inimesed peavad „enda omaks“ avaliku funktsiooniga alasid nagu mänguplats või parkimiskoht, esemeid nagu pargipink või soodushinnaga televiisor. Vahel  on privaatparkla õigusega keset tühjust võõrastele autodele tõkkepuudega piiratud. Tekib segane piir avaliku ja privaatse vahel, mis mõnedel juhtudel piiritletakse füüsiliste objektidega, mõnel juhul on see piir vaimselt tajutav. Installatsiooni eesmärk on anda kõigele oma ruum, nii avalikule kui privaatsele, liialdades „minu ruumi“ mõistega. Üritus tõlgendab mõistet nii endale kui installatsioonist osasaajale, et näha erinevaid arusaamu inimeste nägudel ja käitumises, kes  kompleksses linnaruumis asjast osa saavad. Eesmärk on panna inimesi mõtisklema erinevate kasutusõigusega paikade üle ning neid panna küsimuse ette: Kui palju saab keegi midagi enda omaks pidada? Samuti suunata tähelepanu nii probleemsetele paikadele kui ka harilikele, igapäevastele ala jagamise küsimustele.
Loe lisaks

Gerilja-rattatuur

Kogunemine Tartus, Raekoja platsil, 16.aprillil kell 18.00

Rattatuur tähistab seltsi traditsioonilist rattahooaja täierinnalist algust. Rattatuuri selleaastane moto on piiride ületamine linnaruumis, haljastamises ning kodanikuaktivismis, mis väljendub linnaruumis paiknevate piiratud alade, tühermaade, liigivaeste bioloogiliste kõrbete, haljastust vajavate mullalappide ning piirete rohestamisega.
Lähme külvame linnaruumi väljavalitud kohtadesse üllatust! Sõit kestab orienteeruvalt natuke alla kahe tunni.
Loe lisaks

Rattad Õue!

Asukoht: Tartus, Küüni ja Poe tn. ristumiskohas

Rattad Õue! aktsioon toimub sel aastal kolmapäeval, 16.aprillil kell 12-17.Osalejad saavad putitada enda ratast ning proovida oma oskusi osavusrajal. Kohapeal jagatakse huvilistele ka liikluskasvatuslikku infot. Üritust korraldatakse koostöös Tartu Eksperimentaalse Rattatehase ning Maanteeametiga.
Ürituse ajal saab tutvuda ka välk-fotonäitusege ning sellele järgneb kell 18 algav Gerilja-rattatuur mööda linnatänavaid. Olete oodatud!
Loe lisaks

Piire ületav gerilja(aia)ndus

Maastikuarhitektuuri kuu programmi raames toimus gerilja-aianduse kui ühe maastikuarhitektuuri valdkonna piirialal paikneva nähtuse tutvustamiseks seemnepommide tegemise töötuba, mis oli eelürituseks gerilja-rattatuurile.
Töötoas sai ise valmistada seemnepomme, mis lennutatakse väljavalitud kohtadesse gerilja-rattatuuri ajal.

Seemnepomme saab visata üle nii horisontaalsete kui vertikaalsete piirete ja piiride. Tühermaad, jäätmaad, tühjad murulapid ja mahajäetud aiad saavad uue hingamise kui seemnepommide näol lendavad sinna valitud taimed, olgu siis mulla ja savi segust tehtud palli sees näiteks rukkililled, ristikhein või päevalilled. Mõne aja möödudes hakkab soodsasse kohta lennutatud seemnepomm kasvama. Oluline oli seemnepommide puhul kasutada mitte-invasiivseid liike, vaid hoopis liike, mis sobivad konkreetsesse kasvukohta sealse liigirikkuse tõstmiseks.
Pildimaterjal toimunule on leitav siit
Loe lisaks

Raudsild kui maastikuarhitektuurne installatsioon

Asukoht: Supilinnas, Emajõe ääres oleval sillatükkidega rohealal Emajõe, Kartuli ja Marja tn. ristumiskohas

2007. aasta juunis demonteeriti Laia tänava jalakäijate sild, mis on sellest ajast alates ladustatud Marja tänava lähistele tühermaale Emajõe kõrvale. Demonteeritud sild mängib piiri, ühenduse, piiriületuse, sõlmpunkti, takistuse, rusu, kaheplalgelisuse, transformeerumise, aja ja vajaduste muutumise tähendustega.
Sillakonstruktsioonide vaheline ala muutus ajutiseks keskkonnakunsti taieseks ja poolavalikuks puhkeruumiks, kus kasutatakse heaperemehelikult ära ruumi omadusi ruumiliselt tervikliku kunstiteose loomisel.
Kunstilist teost loodi töötoa raames, kus varemalt hangitud ehitusmaterjali abil loodi ühiselt läbimõeldud maastikuarhitektuurne kompositsioon.
Olete oodatud tutvuma pildimaterjaliga siin ning ala aktiivsele kasutamisele isikliku kogemise läbi.

Loe lisaks

Välk-fotonäitus PIIR(E) maastikus

Asukoht: Tartu, erinevad asukohad (vaata täpsemat kava)

Selleks, et näha, missuguseid piire on üldse võimalik tajuda ning ka fotole jäädvustada, kutsusime sahtlissepildistajaid üles saatma fotosid kahes kategoorias:

Kategooria1 PIIRID LOODUSES JA MAASTIKUARHITEKTUURIS Kategooria2 NÄHTAMATUD PIIRID

Konkursile laekus 57 fotot, mis rändavad mööda Tartut terve aprillikuu jooksul (erinevate ürituste raames) ning ootavad pealtvaatajate hinnanguid.
Loe lisaks

Maastikuarhitektuuri kuu 2014 - PIIR(E)

Aprill kui rahvusvaheline maastikuarhitektuuri kuu kuulutati välja 2006. aastal Rahvusvahelise Maastikuarhitektide Liidu (IFLA) poolt. See tähendab, et eriala organisatsioonide poolt korraldatavad ülemaailmsed või lokaalsed projektid ja sündmused kulmineeruvad just aprillis. Ettevõtmise üheks eesmärgiks on avalikkuse kaasamine erinevate sündmuste, installatsioonide ja aktsioonide abil ümbritseva väliruumi analüüsi-, parendamis- ja kujundamisprotsessidesse. Eestis toimub maastikuarhitektuuri kuu tähistamine kuuendat aastat ning programmi eestvedajaks on MTÜ Eesti Maastikuarhitektuuri Üliõpilaste Selts (EMÜS). Me näeme maastikuarhitektuuri kuud väliruumi rikastava sündmusena, mis kutsub avastama, kaasa mõtlema ja looma.

Loe lisaks